Bratislava

Hlavní město našich slovenských sousedů zná každý a většina z vás už Bratislavou minimálně projížděla nebo třeba využila některou z leteckých linek z bratislavského letiště Milana Rastislava Štefánika. Avšak samotné město většina lidí opomene, a to je velká škoda. Bratislava a její centrum není příliš velké, projdete ho pohodlně a vcelku rychle pěšky. Zastavte se třeba u sochy Čumila v centru města, rozhlédněte se ze slovenského létajícího talíře UFO. Nevynechejte ani vyhlídku na město a řeku Dunaj z okolí Bratislavského hradu. A určitě se nezapomeňte občerstvit v některém z bratislavských podniků, v poslední době se jich v Bratislavě objevilo velké množství a jejich nabídka i kvalita vásurčitě překvapí.

Jak do Bratislavy

Nejpohodlněji se do Bratislavy dostanete autem po dálnici, kde je nutná dálniční známka. Ta se dá koupit buď na hranicích a nebo pohodlně elektronicky Pokud se chcete poplatkům vyhnout můžete samozřejmě jet po staré silnici. Přímo po Bratislavě pak už po dálnici jet můžete, tyto úseky nejsou zpoplatněny, které to aktuálně jsou můžete zkontrolovat zde.

Další pohodlný způsob je vlak, který na bratislavskou hlavní stanici jezdí často, svým způsobem je zážitek i samotná Bratislava hlavná stanica, ta je vzdálená zhruba 20 minut chůze od středu města.

Popřípadě můžete využít některé z výhodných nabídek autobusových spojů a nesmím zapomenout na Letiště Bratislava pro vás kteří třeba právě nepobýváte v rodné zemi. Nabídka leteckých linek je poměrně slušná.

Ubytování

Vzhledem k tomu, že centrum Bratislavy není tak velké a všechno se dá zvládnout pěšky jsme volili ubytování přímo v centru. Hotel ibis Bratislava Centrum je přímo ve středu města, pohodlně k němu dojedete autem, je hned u sjezdu z hlavní silnice vedoucí přes Bratislavu a nemusíte tak nikde bloudit. Navíc má podzemní garáže takže s parkováním jako takovým problém mít taky nebude a navíc nechat zde auto poslední den o pár hodin déle nebyl žádný problém. S hotelem jsme byli spokojení, ale snídani jsme si tentokrát v hotelu nedali a raději využili toho, že jsme v centru města a vyrazili na snídani do jedné z mnoha kaváren ve městě a doporučuji to všem.

Popřípadě vyzkoušejte netradiční ubytování v Botelu Gracia, já nikdy předtím na žádné lodi nespal a musím říct, že zážitek je to více než zajímavý. Botel je navíc umístěn přímo u mostu SNP a noční výhled třeba i přímo z vaší kajuty na Bratislavský hrad, most SNP a UFO je také pěkným zážitkem.

Na další možnosti ubytování v Bratislavě se popřípadě podívejte tady.

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad stojí majestátně na kopci přímo u řeky nad starým městem. Hrad díky své dnešní bílé fasádě svítí už z velké dálky a je takřka nepřehlédnutelný i pro ty, kteří městem třeba jen projíždí po hlavním dopravním tahu. Nicméně sídlo slovenského prezidenta nebo vlády v něm nenajdete. Sídlí v něm především Historické múzeum. Ale jinak z blízka na mě hrad působí poměrně stroze a hezké je hlavně okolí hradu, přilehlé zahrady a výhledy na řeku Dunaj, velkou část města a při pěkném počasí uvidíte třeba i Hrad Devín, jeden z možných tipů na půldenní či celodenní výlet z Bratislavy.

UFO a most

Přímo pod hradem se také nachází Most SNP (Slovenského Národného Povstania), což je další nepřehlédnutelná dominanta Bratislavy, především díky restauraci v hlavici pylonu mostu přezdívané UFO. Nad restaurací se nachází vyhlídková plošina ve výšce 95m nad zemí s nádherným výhledem na město. Přístupná je zajímavým výtahem (výtah se pohybuje šikmo v mostovém pylonu). Samostatné vstupné je okolo 7,40 €, pokud navštívíte i restauraci máte pak vstup zdarma. Jako na podobných vyhlídkách doporučuji zvolit příchod před soumrakem, kdy uvidíte město ještě v denním světle a pokud vydržíte pár minut s ubývajícím světlem pak uvidíte i noční panorama města.

Staré město

Samotné historické centrum Bratislavy není příliš velké a mnoho času na něj nepotřebujete.

Dóm sv. Martina

Tuto gotickou katedrálu z 15. století určitě nepřehlédnete, nachází se na severní straně mostu SNP pod Bratislavským hradem. Ve své době byla hlavním korunovačním chrámem uherských králů. Tuto událost připomíná replika korunovační koruny, kterou hledejte na samotném vršku věže.

Hviezdoslavovo náměstí

Kousek od gotického chrámu se nachází povedeně zrekonstruované podlouhlé Hviezdoslavovo náměstí, které snad narušují jenom vysoké ploty u americké ambasády. Na konci náměstí se pak nachází Slovenské národní divadlo. Doporučuji zhlédnout reportáž od architekta Adama Gebriana, který rekonstrukci Hviezdoslavova náměstí odborně okomentoval.

Hlavní náměstí

Už jen malý kousek z Hviezdoslavova náměstí je to pak na Hlavní náměstí s historickou budovou Staré radnice. Z její věže můžete rovněž nahlédnout na staré město z výšky.

Michalská brána

Michalská brána na severu je jedinou zachovalou bránou městského opevnění a z její věže (platí se vstupné) můžete nahlédnout nad okolní domy starého města. Kousek od Michalské brány si v chodníku můžete všimnout mosazných kulatých značek s korunkou, je jich tu celkem 178. Jsou to značky korunovační cesty uherských králů a značí cestu, která vedla od Dómu sv. Martina (místo slavnostní korunovace) přes staré město právě až k Michalské bráně.

Prezidentský palác (Grasalkovičův palác)

Pár minut chůze od Michalské brány pak dojdete na Hodžovo náměstí, kde se nachází Grasalkovičův palác dnes znám spíše jako Prezidenstký palác, protože je sídlem kanceláře Prezidenta Slovenskej republiky. Zajděte se podívat do jeho zahrad, kde se nachází tzv. Aleja prezidentov, kde při návštěvě Bratislavy vysazují stromy jednotlivé hlavy států.

Modrý kostel

Pokud se z Hlavního náměstí vydáte západním směrem můžete za zhruba 10 minut dojít k netradičně světle modře zbarvenému secesnímu kostelu sv. Alžběty označovaného právě kvůli svému zbarvení jako Modrý kostel a musím říct, že na mě působil spíše zvláštním dojmem.

Jestli dojdete až k Modrému kostelu doporučuji pokračovat ještě kousek západním směrem kde u řeky najdete moderní nákupní centrum Eurovea, uvnitř se jedná o nákupní centrum jako každé jiné, ale zajímavé je především z vnější části (nejvíce směrem od řeky), která je obklopena byty. Z tohoto pohledu byste v něm nákupní centrum hledali jen těžko. Myslím, že se jedná o povedené spojení jinak většinou nevzhledných staveb nákupních center uprostřed měst.

Sochy ve městě (Čumil)

Velmi známou a netradiční sochou ve městě je Čumil vykukující z kanálu. Sochu najdete na křižovatce ulic Rybárská brána a Panská kousek od Hlavního náměstí. Na hlavním pak se pak nachází další sochy (Napoleonský voják nebo třeba Schöne Náci).

Další místa a zajímavosti

Pokud máte v Bratislavě přeci jen více času můžete se vydat třeba lodí z centra města na dodnes majestátně vzhlížející zříceninu hradu Devín na soutoku řek Moravy a Dunaje. Nás zde jenom překvapila polední pauza, během které nás nepustili na hrad.

Zajímavou technickou památkou je vysílač Kamzík, který z města asi nepřehlédnete. Sezení v restauraci je pak umístěno na točně což je v kombinaci z výhledem na Bratislavu velice originální zážitek.

Netradiční stavbou je i budova Slovenského rozhlasu.

ZOO v Bratislavě vám, ale naopak doporučit bohužel nemůžu. Je umístěná přímo ve městě, kde je obehnána z jedné strany hlavním dopravní tahem a z druhé strany vyrůstá nová vícepatrová zástavba. Většina výběhů je hodně starých a málo prostorných. V poslední době zde vznikly i nové výběhy jako je třeba výběh vlků, ale upřímně ani ten nás příliš neoslovil. Pokud byste třeba chtěli vidět medvěda hnědého, největší volně žijící šelmu na Slovensku tak se určitě jeďte podívat jinam. Maličký betonový výběh tomuto krásnému zvířeti opravdu nesluší. A podobně jsou na tom i služby v ZOO, chybí zde třeba i obyčejná restaurace. No doufám, že se moje doporučení jednou změní.

Národný salón vín Slovenskej republiky

Milovníci vína by si naopak neměli nechat ujít návštěvu Národného salónu vín Slovenskej republiky tato obdoba našeho Salónu vín ve Valticích nabízí rovněž 100 vybraných nejlepších vín Slovenska na jednom místě a to jen několik kroků od Hlavného náměstí v Bratislavě.

Kam za jídlem a pitím

Poslední dobou se v Bratislavě otevřelo velké množství moderních podniků a jejich nabídka a nápaditost je skoro až neuvěřitelná. Já můžu rozhodně doporučit moderní Urban House přímo v centru města na ulici Laurinská nebo restauraci U Kubištů, kterou naopak najdete nedalo od Modrého kostela. Tradiční slovenská kuchyně se pak servíruje třeba v restauraci Modra Hviezda, kterou najdete po cestě k Bratislavskému hradu.
Zajímavě taky vypadá Skybar na Hviezdoslavově náměstí, ze kterého je nádherná vyhlídka na město. Popřípadě můžete využít i již zmíněnou restauraci UFO.
A jestli vás zajímá jak vypadá moderní street-food v Bratislavě tak rozhodně doporučuji toto video.


Pokud máte jakýkoliv dotaz nebo naopak vlastní doporučení na zajímavé místa či zážitky v Bratislavě ? Napište nám pod článkem do diskuze.