Mallorca – na pár dní

Mallorca je největší španělský ostrov, který je součástí Baleárského souostroví ve Středozemním moři (mezi tyto ostrovy patří také třeba Menorca či Ibiza). Krásné písčité pláže, přístavní, historické hlavní město Palma de Mallorca, vynikající jídlo a pití a spousta dalších možností na výlety a zážitky je přesně to co můžete od ostrova Mallorca očekávat. Vzhledem ke své dostupnosti je také ideální destinací na prodloužené víkendy či státní svátky.


Jak na ostrov Mallorca

Mallorca je známou a často vyhledávanou letní destinací. Zřejmě i proto je velmi dobře dostupná z většiny našich a nám blízkých letišť. Na ostrov se tak můžete podívat za velmi příznivé ceny letenek a to především mimo letní sezónu. Ceny letenek se někdy dostanou tak nízko, že někteří lidé letí na Mallorcu jenom na víkend a nebo se dokonce vykoupat pouze na jeden den. Blízkost letiště k hlavnímu městu, plážím a četnost leteckých linek to opravdu umožňuje.
Mezinárodní letiště Letiště Palma de Mallorca leží pouze 8km od hlavního města a jen asi 1,5km od veřejných pláží. Z letiště se velmi dobře dostanete v podstatě po celém ostrově pomocí veřejné dopravy.

Ubytování

Vzhledem k tomu, že jsme byli na Mallorce jen na několik dní hledali jsme ubytování kousek od pláže nedaleko letiště a s přímým spojením do hlavního města Palma de Mallorca.
Tomuto naprosto vyhovoval Hotel Pamplona, nachází se ve druhé řadě domů směrem od pláže takže na pláž je to opravdu jenom kousek a zároveň je díky své poloze mimo hlavní ruch z restaurací a klubů, které jsou umístěny zpravidla hned u moře. Součástí hotelu je i venkovní bazén pokud by se vám zrovna nechtělo na pláž. Snídaně jsou opravdu bohaté (vajíčka dle přání hosta, výběr i z místních potravin), možnost snídaně je i při dřívějším odjezdu (v omezené formě). Náš pokoj pro dva byl spíš menší, na pár dní bez problému, pro delší dovolenou by to možná mohlo trochu obtěžovat.

Jiné možnosti ubytování na Mallorce najdete tady.

Z letiště se do hotelu dostanete linkou 21 na zastávku číslo 480. Do města pak z protější zastávky 429 linkou 15 nebo 25. Lístek z letiště stojí 5€ (nepřestupní) do města pak 1,5€ (nepřestupní) a zakoupíte jej u řidiče. Podrobnější informace ohledně hromadné dopravy najdete na tomto výborně zpracovaném webu.

Palma de Mallorca

Hlavní město celého společenství Baleárských ostrovů je vzhledem k velikosti ostrova opravdu rozlehlé, v celé oblasti žije téměř půl milionů obyvatel, což je více než polovina celého ostrova Mallorca. Ve městě jsou dokonce dvě linky metra, nicméně historické centrum projdete bez problému pěšky. Ve městě najdete malebné úzké uličky plné obchodů, kaváren a restaurací. Na východní straně města nad přístavem se pak tyčí hrad s netradičním půdorysem Castell de Bellver.

Katedrála Panny Marie (La Seu)

Jednoznačnou a nepřehlédnutelnou dominantou je však katedrála Panny Marie (La Seu) stojící přímo u přístavu. Je to jedna z největších gotických katedrál v Evropě a pochází z roku 1230. Zajímavostí je, že stojí na ruinách bývalé arabské mešity.
Nejkrásnější výhled na katedrálu je podle nás z nedaleké zahrádky restaurace Varadero, stojí u přístavu mimo hlavní turistický ruch. Výhled je přímo na katedrálu a místní Sangria je (zatím) nejlepší co jsme kdy ochutnali.

Pláže – koupání

Míst vhodných ke koupání je na Mallorce velké množství, pokud se ovšem nechystáte cestovat nikam daleko od hlavního města rozhodně můžeme doporučit pláž Playa de Palma, jedná se o 6km dlouhou písčitou pláž s přilehlou promenádou včetně všech obvyklých turistických standardů (bary, obchody, restaurace,…).
Pokud hledáte spíše nějakou menší odlehlejší pláž zkuste se inspirovat třeba tady.

Tipy na výlety

Pokud se na Mallorcu chystáte na více dní nebo vás nebaví válet se na pláži můžete si třeba půjčit auto a vydat se prozkoumat některou z přístupných jeskyní (Caves of Drach, Cuevas de Arta), projet se klikatými silničkami k nejsevernějšímu bodu ostrova, kde najdete krásný výhled na maják Faro de Formentor. A nebo si třeba zajděte do některého z vinařství na ochutnávku místních vín.

Restaurace a delikatesy

Kvalitních restaurací, kde můžete ochutnat nejen španělské a středozemní speciality najdete na Mallorce velké množství, my jsem dvakrát navštívili restauraci El Patio nedaleko od pláže Playa de Palma a Hotelu Pamplona, kde jsme bydleli a pokaždé jsme byli spokojeni. Doporučuji rezervaci předem, jinak hrozí, že pro vás večer místo nebude.
A na závěr vašeho pobytu nezapomeňte nakoupit nějakou z místních delikates v některém z mnoha krásných obchodů, zejména klobásy a salámy jsou vynikající.


Chystáte se před sezónou nebo po sezóně do tepla ?

Mallorca je pro svojí dostupnost jedna z ideálních možností. Pokud jste na Mallorce byli napište nám, co se líbilo vám a pokud o návštěvě uvažujete nebojte se na cokoliv zeptat.