Aktualizováno 26.10.2019

Obnovení leteckého spojení Brna s Mnichovem se jen tak nedočkáme. Do vypsaného výběrového řízení o kterém jsme vás informovali na jaře (text níže) se nikdo nepřihlásil.

Krajská rada však 25.10.2019 vypsala nové výběrové řízení s upravenými podmínkami. Nicméně lhůta pro podání nabídek končí až v únoru 2020 s tím, že obnovení leteckého spojení by mohlo začít v březnu či dubnu roku 2020.

Můžeme tak tedy doufat, že se do výběrového řízení tentokrát někdo přihlásí.

Zdroj: Jihomoravský kraj

Letecká společnost Flybmi oznámila 16.2.2019 konec všech svých leteckých linek s okamžitou platností. Jako důvod uvádějí narůstající ceny leteckého paliva či nejistoty ohledně plánovaného Brexitu. Tato britská letecká společnost operovala mezi 25 městy Evropy a v loňském roce přepravila 522 000 cestujících během 29 000 letů.

Končí tím i letecké spojení mezi Brnem a německým Mnichovem.


Linka fungovala od konce roku 2015 a v posledních měsících létala dokonce 11x za týden. Letecká linka byla však od začátku dotována. V loňském roce zaplatil Jihomoravský kraj za tuto linku téměř 22 milionů korun. Podle vyjádření hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka bude nyní kraj hledat nového dopravce, který bude v letech do Mnichova pokračovat. Nicméně vzhledem k délce celého procesu se dá očekávat obnovení linky nejdříve v září.

Nové letecké linky z Brna o kterých mluví představitelé kraje v podstatě již několik let jsou v nedohlednu. Plánované lety s rumunskou společností Blue Air skončily v loňském roce fiaskem a i další oznámené kroky zatím k ničemu nevedou. V posledním vyjádření hejtmana pro ČT (18.2.2019) jsou v jednání dvě nové linky (konkrétní destinace uvézt nechtěl) a také snaha spolu s Mnichovem propojit Brno navíc i s belgickým Bruselem.

Pravidelné lety na brněnském letišti tak provozuje již pouze irská nízkonákladová společnost Ryanair s lety do Londýna, Milána a od dubna také do Berlína, jak jsme vás již informovali v jednom z našich předešlých článků v rámci přehledu všech nových leteckých linek z České republiky v letním letovém řádu.


Přes všechny dosavadní špatné zprávy a mizernou současnou situaci doufáme, že počet letů z našeho druhého největšího letiště co nejdříve stoupne a postupně se stane významnou základnou pro všechny cestovatele.

Situaci budeme pečlivě sledovat a jakmile se něco nového objeví budeme vás informovat.