Jezera v Julských alpách

Slovinsko je nádherná malá země, která toho nabízí opravdu hodně. Je to naše velmi oblíbená destinace a Slovinsko jsme navštívili již několikrát.
Tentokrát se budeme podrobněji věnovat asi nejznámějším slovinským jezerům v Julských alpách na okraji Triglavského národního parku. Jezeru Bled a jezeru Bohinj.


Ubytování

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně značně navštěvovanou oblast, možností ubytování je zde velké množství. Od špičkových pětihvězdičkových hotelů, přes netradiční glamping (specifický způsob „luxusního stanování“, kterému se určitě budeme věnovat v některém z dalších příspěvků) až po jedny z nejlepších klasických kempů.

Z poslední možnosti můžeme doporučit Camping Bled přímo u jezera nebo Kemp Danica, který je blíže jezeru Bohinj a leží v krásném prostředí přímo u řeky. Pokud vás zaujal glamping, podívejte se třeba na Glamping Ribno. Ostatní možnosti ubytování v okolí Bledu jsou zde a v okolí jezera Bohinj pak tady.

Bled a okolí

Pravděpodobně nejikoničtější místo celého Slovinska a to především díky kostelu Nanebevzetí Pany Marie, který leží na přírodním ostrově uprostřed jezera. Na ostrov se můžete vydat lodí a je to velmi působivé místo!

Celé jezero je pak možné obejít, nenáročná trasa je dlouhá zhruba 6km.
Na severní straně, na skále přímo nad jezerem se tyčí Bledský hrad, který je celoročně přístupný. Z okolí hradu je krásný výhled na celé jezero a okolí. Nicméně ještě lepší výhledy na celé panorama jezera nabízí dostupné vyhlídky Ojstrica, Malá Osojnica a Velká Osojnica. Je to samozřejmě do kopce, ale za ten výhled to rozhodně stojí.

Okolí jezera Bled nabízí velké množství aktivit a zážitků, obecně se jedná o velmi známou turistickou destinaci se všemi klady i zápory.

Slovinská kuchyně je výborná a rozmanitá. V okolí jezera Bled si však nemůžete nechat ujít místní specialitu Kremna rezina (kremšnita), tento výborný smetanovo – vanilkový dezert zakrytý listovým těstem vznikl právě zde v Hotelu Park v roce 1953. Od tohoto roku se jich vyrobilo přes 12 milionů !

Soutěska Vintgar

Nedaleko od jezera Bled (cca 4 km) se nachází jeden z přírodních skvostů Slovinska soutěska Vintgar (Blejski vintgar) na řece Radovna. Soutěsku si prohlédnete díky dřevěným mostům a lávkám, které jsou zde umístěny (platí se zde vstupné). Průzračná voda místy klidná, místy velmi divoká, skály, zeleň a dřevěné lávky je to co můžete od této krásné soutěsky očekávat. V sezóně zde bude více lidí proto doporučujeme návštěvu spíše ráno a nebo až večer.

Bohinj a okolí

Jezero Bohinj je největší jezero ve Slovinsku a obklopuje jej nádherná příroda Triglavského národního parku. Samotné jezero a jeho okolí nabízí velké množství sportovních aktivit a to nejen vodních sportů a turistiky. Nad jezerem se nachází známé lyžařské středisko Vogel, přímo u jezera si můžete vyzkoušet lezení po skalách nebo třeba paragliding.

Dominantou jezera je most a Kostel sv. Jana Křtitele, který se nachází hned za ním na okraji obce Ribčev Laz. Kousek od mostu, naproti informačnímu centru, se nachází menší park se sochou věnovanou prvním odvážlivcům, kteří se odsud vydali zdolat slovinskou nejvyšší horu – magický Triglav. Pokud budete mít štěstí, alespoň jako my můžete odsud Triglav opravdu vidět (je to ta hora v pozadí, která má opravdu tři vrcholy – hlavy). Ribčev Laz je i v současnosti jedním z výchozích míst pro zdolání tohoto symbolu Slovinska, který je vyobrazen i na slovinské vlajce a státním znaku. Říká se, že alespoň jednou za život by se na vrchol této hory měl podívat každý Slovinec.
Pokud si chcete prohlédnout jezero z výšky ideální možností je využít lanovky již zmíněného lyžařského střediska a nechat se vytáhnout na vrchol Vogel.

Vodopád Savica

Pokud budete pokračovat po silnici podél jezera Bohinj za několik minut dojedete na parkoviště z kterého můžete dojít k poměrně známému vodopádu Savica (Slap Savica). Od parkoviště je to přes vstupní bránu (platí se vstupné) postupným stoupáním ještě necelý kilometr.


Tak to je první, ale rozhodně ne poslední příspěvek ze Slovinska. Jak již bylo zmíněno v úvodu, Slovinsko toho má opravdu hodně, co nabídnout. Sledujte náš web a naše sociální sítě, ať vám žádný z našich příspěvků neuteče.

Pokud vám něco zajímá nebojte se nám napsat.