Dolomity – to nejlepší

Itálie je velká země s bohatou historií, vynikajícím jídlem a obrovským množstvím překrásných míst. Itálii jsme navštívili již několikrát a budeme se vracet i nadále.

V tomto průvodci se budeme věnovat italským horám na severu. Máme pro vás výběr nejkrásnějších míst v překrásných Dolomitech. Ukážeme vám symbol celých Dolomit – skalní štíty Tre Cime a dvě nádherná jezera Lago di Braies a Lago di Carezza.


Dolomity se nachází v severní části země poblíž hranic s Rakouskem a z historických důvodů zde i většina lidí mluví nejen italsky, ale také německy (v některých místech je to spíš naopak). Německé názvy vesnic a dvojjazyčné nápisy jsou tak úplně běžné.


Ubytování

Dolomity jsou v poslední době hojně navštěvované a o možnosti ubytování není nouze.

Náš výchozí bod byla Cortina d’Ampezzo, známé a populární lyžařské město. My se ubytovali v Hotelu Serena a určitě můžeme tento hotel doporučit. Je to kousek do centra města a má vlastní parkování.

Následující noci jsme strávili ve vlastním stanu v kempu Camping Alla Baita, který se nachází u krásného jezera Misurina a je výchozím bodem pro všechny výlety do okolí. Kemp můžeme také rozhodně doporučit. Má vynikající polohu a prostředí je také hezké. Je zde možnost i snídaně v přilehlém penzionu a kousek pěšky se nachází samoobsluha. A navíc přímo u kempu zastavuje autobus, který jede k vrcholům Tre Cime. Pokud nejste příznivci kempování nebo by se obáváte špatného počasí v okolí jezera je několik možností ubytování, více tady.

Poslední naše ubytování byl Gasthof Specker o oblasti Obereggen v podstatě přímo u penzionu se nachází lanovky, které fungují i přes léto a jsou výchozím místem pro výlety po okolí. Ke krásnému jezeru Lago di Carezza to autem také není daleko. Ubytování můžeme také doporučit, okolní prostředí je nádherné a místní domácí kuchyně (vaří přímo majitel) je výborná.

Ostatní možnosti ubytování v Dolomitech obecně jsou tady.

Lago di Misurina

Toho krásné jezero se nachází přímo u silnice vedoucí z Toblachu do Cortiny d‘Ampezzo a pro nás se stalo výchozím bodem pro naše výlety po okolí. Jak jsme již zmiňovali v okolí jezera je veškerá vybavenost a zároveň jste přímo uprostřed nádherné přírody. Samotné jezero se dá pohodlně obejít dokola.

Tre Cime di Lavaredo

Německy pak Drei Zinnen a v českém překladu tři štíty Lavardské. Tyto tři vrcholy jsou symbolem celých Dolomit a rozhodně stojí za to je vidět na vlastní oči. Tvoří jej Cima Grande/Große Zinne (Velký štít, 2999 m) Cima Ovest/Westliche Zinne (Západní štít, 2973 m) a Cima Piccola/Kleine Zinne (Malý štít, 2875 m).


Okolo těchto vrcholů se nachází stejnojmenný národní park a možností jak se dostat nahoru je hned několik. Tou nejrychlejší a nejpohodlnější je autem, ale musíte počítat s poplatkem 30 euro (ceny 2018). Aktuální info a cenu naleznete tady. Parkovacích míst je nahoře poměrně dost, ale i přesto bývají plně obsazené a pokud přijedete v nejvytíženější dobu může se stát, že na budete čekat dole u závory než vás nahoru pustí. Doporučujeme vyrazit buď hned brzy ráno a nebo až později odpoledne.
Další možností je využít místního autobusu, který jezdí od června do začátku října z Toblachu a dalších zastávek po cestě. Ten vás doveze nahoru za 8 euro, zpáteční jízdenka je za 15 euro (ceny 2018).
Musíte, ale počítat s tím, že poslední autobus zpátky jede v 18:30 v hlavní sezóně.
Poslední možností je vyrazit nahoru pěšky po některé z mnoha značených tras. Přiblížit se případně můžete pomocí některé z lanovek v okolí.

Dostanete se tak přímo pod štíty z jižní strany a je jen na vás kterým směrem se vydáte. V okolí je velké množství značených turistických tras různých obtížností. My se rozhodli jít klasickou cestou a obejít tak všechny tři vrcholy dokola. Cesta je velmi dobře značená a žádnou mapu v podstatě nepotřebujete. Celý okruh má zhruba 10km a není příliš náročný. Počítejte s převýšením zhruba 500m a je zde také několik kamenných schodů.

Po cestě jsou tři horské chaty, kde je možné zakoupit občerstvení. My se zastavili zhruba v půli cesty na chatě Dreizinen Hut ze které je krásný výhled na Tre Cime. Bylo zde dost obsazeno, ale po chvilce čekání se místo uvolnilo a dali jsme si polévku a klasiku Tyrolský gröstl (pečené brambory, slanina a vejce z jedné pánvičky). Jídlo spíš průměr, ale člověku na cestě vyhládne. Poté jsme pokračovali dál po značené trase až zpátky na parkoviště.

V okolí Tre Cime je také velké množství zajištěných cest – via ferrat ty nabízí krásné a netradiční výhledy na vrcholy Tre Cime a široké okolí, ale o těch třeba zase někdy jindy. Pro inspiraci můžeme doporučit stránky Honzy Kábrta, který o nich ve svých článcích každoročně referuje.

Lago di Braies

Německy pak Pragser Wildsee (ale s naší Prahou nemá nic společného). Toto krásné jezero najdete asi 15 km od Toblachu uprostřed nádherné přírody. Jezero je hodně známé a oblíbené takže k němu vede silnice a je zde spousta parkovacích míst, platili jsme 8 euro za celý den (cena 2018). V hlavní sezóně tak očekávejte větší množství lidí. My zde byli dá se říct v největší sezoně (přelom červenec – srpen) a lidí zde bylo podle očekávaní poměrně dost, ale musím říct, že se to pořád dalo, žádné fronty nebo tak (v roce 2018).

V jezeru se můžete v horkých letních dnech dokonce i vykoupat. Ideální doba pro návštěvu bude večer před západem slunce, jenom pozor že slunce díky blízkým kopcům zalézá poměrně brzy. Jezero se dá krásně obejít dokola, trasa je dlouhá necelé 4km a zabere podle rychlosti chůze zhruba hodinu až dvě. Kousek u parkoviště se pak nachází restaurace, kde se případně můžete občerstvit. Přímo u jezera se pak nachází Hotel Lago di Braies a myslím, že se výborně hodí pro romantický víkend kdy budete mít jezero ve večerních hodinách téměř sami pro sebe.

Lago di Carezza

Německy pak Karersee je jedno z nejkrásnějších jezer, které jsme doposud měli možnost navštívit.

Nádherná modro-zelená průzračná voda je v kombinaci s okolním hustým lesním porostem a vyčnívajícími vrcholky Dolomit jedním z nejhezčích jezer v celých Alpách. Hladina jezera značně kolísá v závislosti na ročním období a množství srážek. Rozdíly mezi jarem, kdy je hladina nejvýše a podzimem, kdy je naopak nejníže mohou být až 10 metrů.

Nachází se nedaleko lyžařského střediska Carezza Dolomites zhruba 25km od Bolzana a asi 80km od Cortiny d‘Ampezzo. Jezero je hned vedle silnice a na druhé straně přes silnici najdete parkoviště 1 euro/hod (ceny 2018) spolu s občerstvením a prodejnou suvenýrů. Parkoviště je celkem velké a s parkováním by tak neměl být problém. My zde byly na přelomu července a srpna v podvečerních hodinách a bylo zde už jenom pár aut. Přes den to bude určitě rušnější. Jezero je v porovnání s Lago di Braies podstatně menší a pomalá procházka okolo zabere asi jen půl hodiny. V podvečerních hodinách jsme měli jezero v podstatě pro sebe, potkali jsme jen pár lidí. Nicméně přístup do jezera je zakázán a okolo celého jezera je dřevěný plot a proto skoro na žádné fotce od tohoto krásného jezera neuvidíte téměř nikdy žádné lidi, velká výhoda pro fotografy.

Pro lepší orientaci, kde se jednotlivé místa nachází přidáváme mapu s popiskem.

Tak to byl výběr krásných míst i italských Dolomitech kam se rozhodně chystáme vrátit, je zde spousta dalších zajímavých míst a zajištěných cest (via ferrat).
Zároveň to byl náš první příspěvek z Itálie, ale rozhodně ne poslední, sledujte náš web a naše sociální sítě, ať vám žádný z našich příspěvků neuteče.